Mağaza ve Kafe Mimarisi Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Alışveriş merkezleri mağazalar için büyük bir forum oluşturuyor. Her marka tek bir yapı içerisinde sıralanırken her birinin bir diğerinden daha cezbedici görünme amacı vardır. AVM içerisinde ya da bağımsız bir mağaza tasarımı nasıl olmalı? Mağazaların iç mekân dekorasyonu neye göre yapılmalı? Keyif alanı olan kafe mimarisinde nelere dikkat edilmeli? En iyi mimarlık şirketleri arasında yer alan Office Wa ekibi merak edilenleri yanıtlıyor. Başlayalım.

Mağaza iç mimari tasarımında müşteri gözüyle bakabilmek şart. Müşterinin mağaza içerisindeki deneyimini maksimum faydaya çıkarmak, satışı olumlu yönde etkiliyor. Mağazalar çoğu zaman keyfi kısmen ise zaruri ihtiyaçların alınmak üzere gidildiği bir satış noktasıdır. Ancak müşteri açısından mağazalar aynı zamanda kafa dağıtılacak, stres atacak, sosyalleşecek alanlar sayılıyor. İşbu sebeple mağazaların iç dekorasyonu bu kapsamda tasarlanmalıdır. Örneğin, çocuklara özel oyun alanı, eşler için bekleme alanı gibi eklentiler mağazaların işlevselliğini artıran unsurlardır.

Mağaza mimarisi vitrinle başlıyor. Geniş, göz alıcı vitrin ve ihtişamlı bir mağaza girişi daima dikkat çekiyor. Vitrin dikkat çekmediği sürece müşteriler mağazaya giriş yapmaz. Müşterilerin bu eğilimini bilerek mağaza mimarisi en başında geniş vitrin odağında tasarlanmalıdır. Mimarlık şirketleri görsel etkileşimi artırmak amacıyla hem mağazanın genel mimarisini hem de iç mimarlık tasarımını bu yönde projelendiriyor.

Kafe mimarisine dair püf noktalar

Cafe ya da kafeler, son yılların en çok tutulan yerleri denilebilir. İnsanlar iş, eğitim, sosyalleşme, kutlama ve benzeri tüm etkinlikler için kafelere yöneliyor. Kafelerin bu denli yoğun ilgiye sahip olmasının temel sebebi iyi mimaride yatıyor. Kafenin mimarisi ve iç mimari tasarımı ilgi odağı oluyor, insanlar konsept için o kafeyi tercih ediyor. Türkiye’nin en iyi mimarlık ofisleri listesinde boy gösteren ekibimiz kafe ve restoranların renk, dekorasyon, ses sistemi, aydınlatma, konfor, atmosfer, yerleşim planı, iklimlendirme sistemi, mutfak tasarımı konusunda profesyonel hareket etmesini öneriyor. Mimarlık firmaları iç mekân tasarımlarında hem yönetici hem müşteri gözünden hareketle proje geliştiriyor ancak bu geniş bakış açısıyla başarılı sonuçlar elde edebiliyor.

Office Wa, mimarlık şirketleri sıralamasında yurt içi ve yurt dışı projeleriyle birçok başarıya imza atmış, dikkat çeken bir ekibe sahiptir. Mağaza, kafe, restoran, otel ve benzeri birçok mimari projede yer alan ekibimiz, modern projeleriyle dünya standartlarında hizmet veriyor. Mimarlık ve iç tasarım alanında bizimle çalışmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilir, bizi ofisimizde ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts